pondelok 2. marca 2009

Prečo mágia?

Tento príspevok je mierne rozšírenou a poupravenou verziou jedného staršieho príspevku na predchádzajúcom blogu. Takmer polovica textu je nová, tá druhá bola mierne upravená. Článoček je zhruba o tom, o čom hovorí nadpis... Čo je za tým, že v hrách, virtuálnych svetoch, prevláda mágia, ktorá je v reálnom svete tak ťažko uchopiteľná, kdežto v tých virtuálnych ľahko pochopiteľná.

Človek mal vždy potrebu nadprirodzena a vieru v existenciu čohosi väčšieho než je on sám. Aspoň ja som si to vždy myslel, a myslím si to dodnes. Zdá sa, že je to prirodzený stav veci. Aby sa človek nezbláznil z každodennej existencie potrebuje únik. Dnešný moderný svet je príliš odklonený od – nazvem to trebárs potrieb duše – človeka. A dnešný človek si hľadá priestor (často i podvedome) ako z toho von. Príliš sme zameraný na moderné, nové technológie a zabúdame na to čo sme. Tu si myslím, že je jeden dôvod prečo je menej obľúbené scifi ako fantasy. Scifi často predkladá možnosti, ktoré môžu byť, ponúka moderné technológie, cestovanie vesmírom atď. Prečo sú tak populárne Hviezde vojny? A čo Klingoni zo Star Treku? Istotne si hovoríte, prečo tu spomínam práve Klingonov. Odpoveď je, myslím si, jednoduchá. Tradície. Je to rovnaké ako s mágiou, to je to čo ľudí fascinuje. Hviezde vojny majú Silu (Force), je to sila ktorá prúdi vesmírom, je vesmírom (podoba s taoizmom istotne nie je čisto náhodná). Je to človek, ktorý ju ovláda, nie je to technológia ktorá mu v tom pomáha. A je tu už dávno, tak isto ako rád Jediov, ktorý má svoje tradície, legendy a históriu (rovnako ako ich náprotivok Sith-ovia). A Klingoni? Predstavujú niečo, čo len sotva nájde moderný človek, určité tradície, vzťahujúce sa na prastaré legendy, rituály atď. Skúste sa zamyslieť nad tým, kedy ste k nejakému sviatku pristupovali naozaj zodpovedne, takpovediac z vierou. Nebrali ste to len ako voľno, kedy aspoň na chvíľu nemusíte pracovať.

Okrem toho, ak by sme sa na chvíľu pozreli do onoho žánru vedeckej fikcie, a teda prekročili žáner „fantasy“, tiež by sme tam našli mágiu. Keď pominieme onú známu Clarkeovu vetu („Každá dostatočne pokročilá technológia je nerozoznateľná od mágie.“), tak sa mágia prejavuje v týchto svetoch skrz telepatov a osôb vládnucich „nadprirodzeným“ darom, ktorý v tomto prípade však vychádza z ich fyziológie. Opäť je to však niečo viac, niečo nedosiahnuteľné a stále ťažko vysvetliteľné. Predpoklad, že ľudská myseľ sa dokáže vyvinúť do takej miery, že bude schopná ovplyvňovať svoje okolie, či dokonca ostatné živé bytosti. Pritom implementáciou do herných princípov sa nijako nelíši od používania mágie v iných oblastiach. Je to vlastne mágia so všetkým čo k nej – v prípade priestoru počítačových/video hier patrí.

Mágia je ľahko uchopiteľná, a keď raz niečo funguje na magickom princípe, je to nespochybniteľné. Istotne, tu by sa dalo polemizovať, či mágia v niektorých prípadoch nefunguje ako barlička pre autorov – a to platí ako o hrách, literatúre, tak aj filme. Vysvetliť nejakú udalosť, jav cez mágiu, zdá sa byť jednoduchšie, ako vymýšľať komplikovanejšie dôvody. Na druhej strane – ako naznačuje text, ktorý bol inšpiráciou pre tento – mágiu a fantasy preferujú aj ľudia, ktorých obľúbeným žánrom je práve sci-fi. Fantasy sa zdá byť prirodzenou vecou. Prirodzená...úvaha do prázdna by znela, či to nemá niečo spoločné s nami a našou históriou a príbehmi, ktoré nás celé tisícročia sprevádzali. Znie to tak prirodzene, skrátka ako kontinuálny vývoj niečoho čo bolo, trocha sa zmenilo a teraz – v mierne odlišnej forme – plynie ďalej. Prirodzene.

A mágia? Tá je na tom rovnako, je mocná, vychádza z človeka, bez pomoci technických zázrakov. Bývajú s ňou spojené rituály, i keď v hrách je tento element potlačený, aby sa zvýšila jej dynamika, ale v niektorých nájdeme aspoň slovné formule, alebo sú potrebné ingrediencie...Nejde len o to, že je v hrách je ľahko pochopiteľná a jednoducho zakomponovateľná do sveta... Podľa mňa je to prirodzená potreba človeka veriť, ktorá je v dnešnej spoločnosti zámerne potláčaná.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára